Α^27 Αγώνες Λόγου του Κολλεγίου Ανατόλια

Εξαιρετικά μεγάλη ανταπόκριση είχε η διοργάνωση των Α΄ Αγώνων Λόγου από το Κολλέγιο Ανατόλια. Την Παρασκευή 30, το Σάββατο 31 Ιανουαρίου και την Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015 συγκεντρώθηκαν στις εγκαταστάσεις του Σχολείου περισσότεροι από 300 μαθητές και μαθήτριες, 100 καθηγητές και καθηγήτριες και πολλοί γονείς από 45 δημόσια και ιδιωτικά Γυμνάσια και Λύκεια όλης της χώρας - από την Κρήτη μέχρι την Αλεξανδρούπολη.

Τα αγωνίσματα στα οποία έλαβαν μέρος οι μαθητές ήταν οι Διττοί Λόγοι, ο Προτρεπτικός Λόγος, ο Αυθόρμητος Λόγος και η Εκφραστική Ανάγνωση.

Στο αγώνισμα των Διττών Λόγων για το Γυμνάσιο την πρώτη θέση κατέλαβαν οι μαθήτριες του Αρσακείου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης Μαρία Κοϊμτζόγλου, Νανά Σαμολαδά και Σοφία Τριλυράκη, ενώ για το Λύκειο στην πρώτη θέση βρέθηκε το Κολλέγιο Ανατόλια με τους: Ιφιγένεια Μουμτζή, Ιωάννα Γκουτνά και Γιώργο Καραποστόλη. Στον Προτρεπτικό Λόγο την πρώτη θέση κατέκτησε η μαθήτρια Γυμνασίου Σαμπίνα Μαρία Διγκτσή από τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, στον Αυθόρμητο Λόγο η μαθήτρια Λυκείου Νικολέτα-Χριστίνα-Μελίνα Μπακόλα από τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη και στην Εκφραστική Ανάγνωση ο μαθητής του 1ου Γυμνασίου Τριανδρίας Χρήστος Μουρουζίδης.

Τα θερμά σχόλια των παιδιών και των μεγάλων, η φιλική ατμόσφαιρα και το κλίμα συνεργασίας που επικράτησε στους Αγώνες ήταν το επιστέγασμα της επιτυχημένης τριήμερης διοργάνωσης που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς.

Τη διοργάνωση των Α^27 Αγώνων Λόγου είχε το Γραφείο Εξωσχολικών Δραστηριοτήτων Κολλεγίου Ανατόλια και συντονίστρια ήταν η καθηγήτρια Λία Ζουργού.

Η Ομάδα Διττών Λόγων Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια που κατέλαβε την 1η θέση με τις συμβούλους-καθηγήτριες Αλεξία Σερίδου και Κλέρη Μητρούλη

Ο Θοδωρής Φιλάρετος, Αντιπρόεδρος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Κολλεγίου Ανατόλια, βραβεύει τη Στεφανία Αρβανιτάκη από το 1ο ΓΕΛ Συκεών που προκρίθηκε στην τελική φάση της Εκφραστικής Ανάγνωσης

Ο Χρήστος Μουρουζίδης από το 1ο Γυμνάσιο Τριανδρίας που έλαβε το 1ο βραβείο στο αγώνισμα της Εκφραστικής Ανάγνωσης

Η Γιάννα Τσιτσικλή, διευθύντρια του Β΄ Λυκείου του Κολλεγίου Ανατόλια βραβεύει την Ειρήνη Δημητρίου από το 1ο ΓΕΛ Κοζάνης που προκρίθηκε στην τελική φάση του Προτρεπτικού Λόγου